Erre a 6 dologra figyelj a külső hőszigeteléssel kapcsolatban, mielőtt neki állnál házad hőszigetelésének, elgondolkodtál azon milyen hőszigetelő rendszert használj? Mivel nekem volt már benne tapasztalatom ezért részletekre kiterjedően elmondom mire figyelj a kivitelezés során. El kell döntened, milyen típusú szigetelő rendszert teszel a családi házad homlokzatára. Választhatsz polisztirol és kőzetgyapot mint alapanyag között. Mindkét hőszigetelő anyagnak megvannak az előnyei.
1. Hőszigetelő anyag választás
Véleményem szerint a kőzetgyapot legnagyobb előnye a páraáteresztő képesség. Fontos megjegyezni, hogy a kőzetgyapot tűzgátló anyag, jobb a hangszigetelő képessége és ha Neked fontos azt is számba veheted, hogy ez természetes anyag. Sokunknak fontos. A polisztirol cseppekben ég, és minden csak nem természetes. A polisztirol vagy más néven Nikecell, Dryvit rendszer, (ugyanarról az alapanyagról beszélünk, csak az adott gyártónál más az elnevezése) sokkal kedvezőbb ár/érték aránnyal rendelkezik, mint a kőzetgyapot. A polisztirol rendszerek nem igényelnek drágább kiegészítő eszközöket. Javaslom, hogy 38 cm vastag téglából építsd a családi házad, de van olyan ismerősöm aki vályogból készített nyaralót. Oda sajnos a polisztirol alapú hőszigetelő rendszer nem alkalmazható.
Mikor én két évvel ezelőtt építkeztem, a grafitos polisztirol hőszigetelő anyagot választottam, mert az 10-15%-kal jobb hőszigetelő értékkel rendelkezik mint a hagyományos fehér polisztirol. Kicsit drágább volt, az igaz, de nem rövidtávon gondolkodtunk feleségemmel.
2. Hőszigetelő anyag vastagsága
Azt tanácsolom, hogy a megfelelő érték kiszámításában kérd szakember segítségét. 2021-től a falazatok hőátbocsátási követelménye ( U W/m2K) 0,2 . Az alapján fogják ezt kiszámolni, hogy a ház amit szigetelsz milyen falazattal rendelkezik, milyen hőszigetelő anyagot választassz és milyen vastag belső vakolattal rendelkezik a ház. (normál esetben ez 2 cm). A 38-as Porotherm falazó anyagból készült családi házhoz, ha a fehér polisztirolt választod, akkor 5 cm vastag hőszigetelő anyagot kell beszerezned. Választhatod a grafitos polisztirolt, akkor a ház homlokzatára szintén 5cm vastagságú szigetelő anyagot kell felragasztanod, de 10%-ban kedvezőbb hőátbocsátási mutatóval számolhatsz.
Kőzetgyapot esetén is az 5 cm-es vastagság a megfelelő választás, hogy a hatályos szabályozásnak megfelelj. Kőzetgyapot hőszigetelés választása esetén valamivel jobb hőátbocsátási értéket érhetsz el, mint a fehér polisztirol esetén. Adatai kicsivel jobbak. A jelenlegi helyzetben azt tanácsolom, válaszd a grafit polisztirolt. Miért?
Egy különálló családi ház esetén nincsenek szigorú tűzvédelmi szabályok, amit a grafit polisztirol ne teljesítene. Olcsóbb mint a kőzetgyapot, és a hőátbocsátási mutatója is kedvezőbb. Arra felhívom a figyelmed, hogy az épület különböző részeire más vastagságú és fajta anyagot kell venned. A lábazatra válaszd az XPS extrudált polisztirol lapot. A lábazat esetén 2-3 cm vastag szigetelő anyagban érdemes gondolkodnod. A szigetelést csak egyenletes falfelületre engedd felragasztani. (alapozás-mélyalapozás-csiszolás sorrend be legyen tartva)
3. A fal legyen száraz
Mikor időd engedi járdd körbe az épületet, és ellenőrizd, hogy a helységek, falak kiszáradtak. Meg kell bizonyosodj arról, hogy a vízszigetelés megfelelő módon lett elvégezve. Arra fel kell hívjam a figyelmed, hogy a ház teljes homlokzatának szigetelése nyújt megfelelő megoldást. Tudom, hogy szeretsz spórolni, ezért az „innen veszem-azt onnan veszem” megoldásról lebeszéllek, és javaslom a rendszerben való gondolkodást, amivel a garancia is megmarad. Mikor megvásároltad a család a házhoz szükséges hőszigetelő rendszert, a fal száraz és egyenletes felületű – megközdedhet a szigetelés.
4. Kövesd nyomon a hőszigetelés munkálatainak kezdeti fázisait.
A munkálatok a kezdősín elhelyezésével kezdődnek, ez egy fontos fázis, mivel ha a sín nincs vízszintben, akkor az egész rendszer ferde lesz. Ezért elkerülhetetlen, hogy a kezdősín megfelelően rögzítésre kerüljön, vízszintes és egyenes legyen. Sokan szoktak spórolni azon, hogy nem a megfelelő mennyiségű alapanyag, dübel, ragasztó kerül beépítésre. A megfelelő mennyiségű dübel például : 6 db/ m2, de az is elengedhetetlen a tökéletes minőség eléréséhez, hogy a ragasztóanyag a megfelelő technikával kerül fel a falra.
5. Hőszigetelő táblák rögzítése
Figyelj, hogy hagyományos ragasztó anyag használata esetén pogácsás technika kerüljön alkalmazásra, valamint a lapok szélei is ragasztózásra kerüljenek ( „perem-pont” módszer). Ez nagyon fontos mivel nem keletkeznek légrések a táblák között. Amennyiben kész ragasztót használ a szakembered, vigyen bele hullámvonalakat. Azt tanácsolom válaszd a hagyományos ragasztót. A szigetelést végző szakembereknek nem kell mondani, hogy kötésben legyenek felrakva a hőszigetelő táblák. De ahogy a német közmondás mondja, bizalom jó, de az ellenőrzés még jobb. A ház, épület sarkára mindenképp tenni kell élvédőt, hogy házad sokáig megőrizze állagát, szépségét. Árgus szemekkel kövesd, hogy a kőműves mester kellő ragasztóanyaggal behúzta az élvédőket, hogy azok ne látszódjanak. Mond el a mestereknek, akik a homlokzatod szigetelik, hogy a hőszigetelő táblák közötti résekre nagy figyelmet fordítsanak, az illesztés hézagmentes legyen.
6. Szigetelő rendszer teljessége
Azt tanácsolom, hogy ha teheted sokszor menj ki az építkezés helyszínére, nézd meg, hogy a szakember ne hagyjon ki semmit a rendszerből. pl. az erősítő üvegszövet hálót – úgysem látszik alapon. Nekik fontos, hogy minél hamarabb tudjanak kezdeni a következő építkezésen, Neked pedig nagyon hamar hibák jelentkeznek a házunk homlokzatán. Mikor kint vagy a helyszínen, vannak apróbb részletek, amikre oda kell figyelned, pl. a polisztirol felületre fogazott simítóval viszi fel a ragasztót a mester? Ebbe a nedves ragasztóba ragasztja be az üveghálót?
Amennyiben odafigyelsz erre a 6 pontra, akkor nem fog semmilyen meglepetés érni. Az építkezés során minden rendben fog menni, a szigetelést végző szakember érti a dolgát, korrekt kivitelező pedig odafigyel a részletekre.