Fontos szem előtt tartani, hogy az otthoni környezetben elsősorban az ember pihenni és feltöltődni szeretne, és ami talán még ennél is fontosabb, biztonságban érezni magát. A következőkben bemutatunk 5 szempontot, ami a fehér falszín mellett szól.
A fehér szín több szempontból előnyös
- Nem szűkíti (gyakran azt is mondják, hogy tágítja) a teret
- Visszaveri a fényt, világosítja a szobát
- Nyugtató
- Egyszerűen elegáns
- Könnyű javítani
A fehér szín “tágítja” a teret
Minél sötétebb egy felület, annál erőteljesebben érzékeljük. A fehérre festett fal esetében a fal nyilván nincsen távolabb, mintha sötétebb lenne, viszont a fal jelenléte kevésbé markáns. Olyna ez, mintha a fal “terepszínű” lenne. Az érzékelésünk szempontjából beleolvad a környezetbe.
A fehér világosítja a szobát
Ez nem csupán az érzékek játéka. Minél világosabb egy felület, annál kevesebb fényt nyel el, és annál többet ver vissza.
Ezért melegednek fel a napfényben a sötét felületek gyorsabban. Elég, ha az aszfaltra gondolunk például.
A világos felületek tethát tényleg több fényt vernek vissza. Ezért kevésbé világos tereket éredemes fehérre festeni, hogy legalább a bejutó (vagy lámpákkal biztosított) fény hatékonyabban hasznosuljon.
Jé, ez a fal zöld!
Minden inger, ami minket ér, igényel valamennyit a figyelmünkből. Egy világos zöld falfelület sokkal erősebb inger, mint egy fehér falfelület. Azt biztos észrevesszük, sőt, még tudatosul is bennünk, hogy “jé, ez a fal zöld!”. Egy fehér falra nem figyel fel senki, mert nem olyan erős inger. Ha fehér a fal, az sokkal kevésbé hívja fel magára a figyelmet. Nyugton hagy minket.
Ha benne lakunk egy térben, amiben színes a fal, nyilván megszokjuk egy idő után. A megszokás ellenére egy színes fal mindig is több figyelmet fog elvenni tőlünk, mint egy kevésbé markáns fehér fal.
A fehér szín egyszerűségében elegáns
Nem véletlen hódít a minimalizmus. Életünk sokszor annyira zsúfolt, hogy nem a díszekre, motívumokra vagyunk kiéhezve, hanem a nyugalomra, az ingerszegényebb környezetre. Az egyszerű, minimalista lakberendezés ennek is köszönheti népszerűségét. Elég, ha például az IKEA lakberendezési megoldásaira gondolunk. Egyszerűség, praktikum.
A letisztult struktúrák pedig egyszerűen elegánsak is egyben.
Könnyű javítani
Miután ki van festve a lakásunk, idő kérdése, hogy mikor fog felkerülni az első folt a falra. Pár folt után pedig fel fog ébredni bennünk a vágy, hogy javítsuk ezeket a hibákat.
A legjobb, ha van egy kicsi pontosan abból a festékből, amivel a fal eredetileg festve volt. Ha nincs, akkor vásárolnunk kell, ha lehet, ugyanabból a színből. És itt kezdődnek a nehézségek, ugyanis nem lesz minden festékboltban kapható az a festéktípus, amit használtunk. Nem is beszélve arról, ha egyedi árnyalatot kevertettünk annak idején. Lehet, hogy csak valami “hasonlót” tudunk majd beszerezni. Olyan árnyalatot beszerezni, ami lehető legkevésbé fog elütni attól, amit eredetileg használtunk, a fehér esetében lesz a legkönnyebb.